Kuşkonmaz Tarifi

Kuşkonmaz Nasıl Yapılır?

Çok faydalı olan Kuşkonmaz Sebzesinin yapımı biraz farklı ama tadı da Şifası da çok olan bir gıda.En azından haftada bir yemenizi tavsiye ederiz.

Malzemeler

  • 1 İstenilen kadar Kuşkonmaz

Kuşkonmaz Yemek Tarifi Adım Adım Resimli Anlatım

Adım 1

Kuşkonmaz Öncelikle üzerindeki lastiğin hizasından kesilir.

Adım 2

Kuşkonmazın üzerinde diken tabir ettiğimiz ama aslında diken özelliği taşımayan minnak yapraklar vardır, bu dikenleri ince uçlu bir bıçak ile alabilirsiniz. Bir detayda pişerken bütününün aynı anda pişmesi için kökündeki kalınlığı bir salatalık soyacağı ile traşlamaktır, böylece kuşkonmazın her yeri eşit olarak pişer.

Adım 3

Pişme süresine gelince kalınlığına göre 2-3 dk arası alabilir. Bunu dokunduğunuzda hissedebilirsiniz, sudan çıkardığınızda da dik duruşunu kaybettiğini göreceksiniz. pişirme işleminin bol tuzlu kaynar suda yapılması gerekiyor, su iyice kaynayınca temizlediğiniz kuşkonmazları tencereye atıp, kontrol ederek 2-3 dk pişiriyorsunuz ve hemen buzlu suyun içine alıyorsunuz ki şekli şemali yerine gelsin. Aman sakın buzlu suya atıp bırakmayın, 2 dk tutup hemen alın buzlu sudan, yoksa suyu olduğu gibi içine çeker ve tadını kaybeder. Pişen kuşkonmazı ister bütün halde bir dip sos ile etinizin yanına garnitür yapabilirsiniz, isterseniz üzerine yoğurt döküp yersiniz, isterseniz, taze çekilmiş karabiber, tuz, limon ve zeytin yağı ekleyerek kendi başına bir salata olarak tüketebilirsiniz.

Adım 4

Kuşkonmazın faydaları: 1. Kuşkonmaz, A, B1, B2, B6 VE C vitaminleri açısından zengin, lifli bir sebzedir. 2. Folik asit, fosfor ve potasyum içerir. 3. Güçlü bir idrar söktürücüdür. 4. Kum döktürücü etkisi vardır. 5. Gözlere de iyi gelir. 6. Kalbi güçlendirme ve kanı temizleme özelliği vardır. 7. Sindirimi kolaylaştırır. 8. Zihin açıcı etkisi de bilinir. 9. Yemeğin başında kuşkonmaz yenmesi iştahı açar. 10. Yemekten sonra yemek ise hazma yardımcı olur.

0 Yorum

305 107 0