Krep Tarifi

Krep Nasıl Yapılır?

Kahvaltı masalarımıza kreple lezzet katalım.

Malzemeler

  • 350 Gram Un
  • 6 Adet Yumurta
  • 850 Mililitre Süt
  • 40 Gram Tereyağ

Krep Yemek Tarifi Adım Adım Resimli Anlatım

Adım 1

4 ve 6 kişilik krep hazırlamak için 20 adet krep yeterli olacaktır. Bunun için 350 gram un ve 6 adet yumurta gereklidir.(ben krep ölçülerini küçük tuttum :)

Adım 2

Cam bir kasenin içinde un ile yumurtayı tel çırpıcıyla çırpmaya başlayın. Yumurta çözülmeye ve hamur yavaşça oluşmaya başladığında sütü yavaşça ekleyin.

Adım 3

Hazırladığınız karışıma 850 ml sütün önce 1/3’ünü ekleyip tel çırpıcıyla devamlı çırpın. Karışımın topaklanmamasına özen gösterin. Kalan sütü azar azar ekleyerek karışıma yedirin

Adım 4

Sütü ekledikten sonra bir tutam tuz serpip tatlandırın. Tavada erittiğiniz 40 gram tereyağını da karışıma ekleyip iyice karıştırın.

Adım 5

Bu işlemden sonra krebi pişirmeye başlayın. Kenar yüksekliği fazla olmayan yapışmaz yüzeyli ve ince tabanlı krep tavasına (23 cm çapında) birkaç damla zeytinyağı gezdirip kızdırın. Krep karışımından 1 kepçe tavaya aktarın.

Adım 6

Tavayı dairesel olarak hareket ettirerek krep karışımını tavanın yüzeyine iyice yayın. Bu işlemi hızlı yapmaya dikkat edin.

Adım 7

Krep tavaya yayılıp kenarları pembeleşince spatula yardımıyla ters çevirip krebin diğer tarafını da pişirin.

Adım 8

Tahta ya da silikon bir spatulayla krebi ters çevirme işlemini yapabilirsiniz.(bu aşamada takta veya silikon spatula kullanmanız tavsiye edilir çünkü metaller tavamıza hasar verebilir)

Adım 9

Krebin her iki tarafını da yaklaşık 30 saniye pişirdikten sonra servis tabağına alın. Aynı işlemi uygulayarak diğer krepleri de yapışmaz yüzeyli tavada pişirin.Afiyet Olsun...

0 Yorum

305 107 0