Napoltien Semifreddo Tarifi

Napoltien Semifreddo Nasıl Yapılır?

Yaz mevsiminde renkli ve ferahlatıcı bir tarif.

Malzemeler

  • 1 Su Bardağı Şeker
  • 4 Yemek Kaşığı Su
  • 600 Mililitre Krema
  • 2 Adet Yumurta Beyazı
  • 1 Adet Vanilya Çubuğu
  • 300 Gram Böğürtlen
  • 1 Çay Bardağı Şeker
  • 75 Gram Bitter Çikolata

Napoltien Semifreddo Yemek Tarifi Adım Adım Resimli Anlatım

Adım 1

Kremayı geniş bir kaseye koyup vanilya ile birlikte sertleşene kadar iyice çırpıyoruz.

Adım 2

Yumurta beyazlarını başka bir kaseye alıp onları da kar haline gelene kadar mikser ile yüksek devirde çırpıyoruz. Bu sırada 1 su bardağı şeker ve 4 yemek kaşığı suyu bir tavaya alıp şeker eriyene kadar kısık ateşte karıştırarak pişiriyoruz. Şeker tamamen eridikten sonra 1-2 dakika daha kaynatıp ocaktan alıyoruz. Yumurta beyazlarını tekrar çırpmaya başlayarak şurubumuzu kaynar halde azar azar ekliyoruz. Bu sayede hem yumurta beyazlarımız pişmiş hem de karışım parlak bir renk almış oluyor. Daha sonra bu karışımı çırptığımız kremaya azar azar ekleyerek düşük devirde çırpmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız kremayı biri daha az olacak şekilde 3 parçaya bölüyoruz.

Adım 3

Böğürtlenleri şeker ile blendırdan geçiriyoruz. Böğürtlenlerimiz hazır olduktan sonra ayırdığımız kremalardan az olanına çırparak azar azar ekliyoruz.Baton kek kalıbımızı kenaralrından dışarı sarkacak şekilde streç film ile kaplıyoruz. Hazırladığımız böğürtlenli ilk katı kalıbın tabanına yayıp bir kaşık yardımıyla üzerini düzeltiyoruz. İlk katı yaydıktan sonra kalıbımızı buzluğa koyup ilk katın donması için yarım saat kadar bekliyoruz.

Adım 4

İlk katımız donduğunda çıkarıp üzerine sade vanilyalı kısmı yayıyoruz ve yine üzerini düzeltip donması için tekrar buzluğa kaldırıyoruz. Son kat için çikolatamızı mikrodalgada yada benmari usulü eritiyoruz. Tamamen eridiğinde arada karıştırarak soğuyana kadar bekliyoruz ve daha sonra kalan son karışımımıza çırparak azar azar ekliyoruz. Kalıbımızı çıkarıp son katıda yaydıktan sonra kalıbın üzerini streç film ile örtüp buzluğa kaldırıyoruz. Tatlımızın donması için en az 3-4 saat mümkünse 1 gece buzlukta bekletiyoruz. Servis edeceğimiz zaman servis tabağına ters çevirip dilimleyerek servis ediyoruz.

0 Yorum

46 1 14