Çam Kozalağı Şurubu Tarifi

Çam Kozalağı Şurubu Nasıl Yapılır?

ok az bir kitle tarafından bilinen özel bir bitkidir. Çam Kozalağının faydaları ve etkisi oldukça fazladır. Bu etkiler astım hastalığı olanlardan, akciğer sorunlarına kadar şifası oldukça geniş olan bir bitkidir.

Malzemeler

  • 4 Adet çam kozalağı

Çam Kozalağı Şurubu Yemek Tarifi Adım Adım Resimli Anlatım

Adım 1

5 adet çam kozalağının doğranır, Ardından bir kaba ya da geniş hacimli bir su dolu kaseye konur, 24 saate yakın bir süre bekletildikten sonra yarım saat kaynatılmalıdır. Kaynadıktan sonra bal veya şekerle tatlandırıcı uygulanmalıdır. Sonrasında rahatlıkla günde bir bardak ya da çay bardağı adedince tüketilebilir.

Adım 2

Hafta bir kez bile tüketilmesi aşağıdaki rahatsızlıklar üzerinde oldukça etkilidir. Astım, Nefes darlığı, Bronşit, Balgam, Nezle, Halsizlik, Mide ağrılarına karşı bir şifa elde edilmiş olunur.

Adım 3

Çam Kozalağı Reçelinin Faydaları Cildi gençleştirir, Koca bir kış hiçbir hastalık yaşanmadan mükemmel bir şekilde geçirilir, Nezle, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkları önler, Vücudun yenilenmesini ve performansının artmasına yardımcı olur, Ayrıca doğallığın en muhteşem şifasının bir örneğidir, Solunum yolu hastalıklarına da mükemmel bir derecede iyi gelmektedir,

0 Yorum

1 82 3