Patlıcan Reçeli Tarifi

Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır?

Yapımı Biraz zaman alsa da oldukça lezzetli bir Reçel Patlıcan Reçeli.Tadı Kestane Şekerini anımsatsa da kahvaltıların vazgeçilmezi olacağı kesin.

Malzemeler

  • 1 Kilogram Küçük Çekirdeksiz Patlıcan
  • 4 Su Bardağı Toz Şeker
  • 4 Su Bardağı Su
  • 1 Tatlı Kaşığı Limon Tuzu
  • 1 Adet Tarcın kabuğu
  • 1 Paket Vanilya
  • 1 Kilogram Sönmemiş Kireç

Patlıcan Reçeli Yemek Tarifi Adım Adım Resimli Anlatım

Adım 1

Patlıcanların kabukları çok ince soyulur, sap kısmı külah gibi kesilip soğuk su ile dolu tencereye konulur.

Adım 2

Tüm patlıcanları soyup tencereye koyduktan sonra tencerenin altı yakılır ve kaynamaya bırakılır. Patlıcanların ezilmemesine dikkat edin.Patlıcanların piştiğini anlamak için tencereden aldığınız bir tane patlıcana iğne batırıp havaya kaldırın. Eğer patlıcan iğneden kayıp düşerse haşlanmış demektir.

Adım 3

Patlıcanları pişirirken büyük bir kap içerisinde kireç suyu hazırlanır. 1kg. sönmemiş kireç su ile iyice ezilir ve kenarda bekletilir. Kireç dibe çöktüğünde durulanan su dökülüp tekrar su koyulmalı ve yine kireç çöktüğünde suyu dökülmelidir. Bu işlem toplam 4 defa yapılır ve son işlemde su alınıp kireci dökülür.Haşlanmış patlıcanlar sönmüş kireç ile hazırladığımız suda yarım saat kadar bekletilir.

Adım 4

Dinlendirilen patlıcanlar alınıp bol su ile çok iyi yıkanır ve suyu sıkılıp kenara bırakılır. 1 bardak suya 1kg. şekeri döküp altını yakalım. Kaynamaya başlarken 1 tane limonun suyu eklenir.Kaynayınca kenarda bekletilen patlıcanlar eklenir ve 1 saat kadar kaynatılır. Bu işlemle patlıcanlar tüm şekeri içine çekecektir.

Adım 5

1 saatin sonunda 1 paket vanilya serpiştirilir ve kapağı kapatılarak soğumaya bırakılır. İyice soğuduktan sonra patlıcanları zedelemeden bir kavanoza yerleştirip üzerine de şerbeti dökün. Afiyet olsun...

0 Yorum

305 107 0