Adet dönemi ağrılarını , bazı kadınlar kolay atlatırken ,bazı kadınlar oldukça zorlu geçirir.Adet düzensizliği yada başka bir rahatsızlıkla beraber ağrı gözlemlenir ise bir  jinekoloğa gitmek gerekmektedir.

Doğal Yöntemler

1. Nane,Nane ağrı dindirici özelliklere sahiptir, acıyı ve krampları azaltır. 1 tatlı kaşığı kuru nane 1 fincan (100 ml) kaynar suda 20 dakika demlenir ve günde 2 defa içilir.

2. Zencefil,Zencefilin de spazm ağrılarını dindirici ve ayrıca ağrı kesici ve iltihap kovucu özellikleri vardır. 3-4 cm uzunluğunda taze zencefil temizlenir, rendelenir ve 200 ml kaynar suda 30 dakika demlenir. Bu çayı yarım bardak olmak üzere günde 2 kez içebilirsiniz. Çaya 1 çay kaşığı bal ve limon da ekleyebilirsiniz.

.....

3. Papatya Papatya kadın otu sayılır. Papatya çok iyi spazm ağrısı dindiricidir. 1 tatlı kaşığı papatya 1 fincan (100 ml) kaynar suda 20 dakika demlenir, süzülür ve günde 2 defa içilir.


4. Meyan kökü 1 çorba kaşığı meyan kökünü 1 bardak sıcak suda 30 dakika demleyin, süzün ve gün içinde 3 kez bardağın 1/3 kadarını için. 

.....

6. Karanfil 3-4 adet karanfili ezin ve 100 ml sıcak suda 20 dakika demleyin. Böyle bir çayı günde 2 kez içebilirsiniz.


7. Atkuyruğu 1 yemek kaşığı atkuyruğu 1 bardak sıcak suda 30 dakika demlenir, süzülür ve günde 3 kez bardağın 1/3 kadarı içilir. Yukarıda isimlerine yer verdiğimiz bitkileri ayrı ayrı kullanabileceğiniz gibi 2-3 bitkiyi karıştırabilirsiniz.

Örneğin, papatya ile nane veya papatya ile atkuyruğu gibi.

0 Yorum

1 35 1

Bunlarda ilgilinizi çekebilir