Adana Kebap Tarifi

Adana Kebap Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 500 Gram kuzu eti (kaburga veya but tarafından)
  • 125 Gram kuyruk (yağı)
  • ** İstenilen kadar kırmızı biber
  • ** İstenilen kadar karabiber
  • ** İstenilen kadar tuz
  • 1-2 Diş sarımsak

Adana Kebap Yemek Tarifi Adım Adım Resimli Anlatım

Adım 1

Kuzu kaburga ve but tarafından olan 500 gr. Etin sinirleri alınıp temizlenir. Et satır, satır yoksa iri ve kesin bir bıçak yardımıyla, tahta üzerinde, kıyılarak el kıyması haline gEtirilir. Kuyruk yağı da aynı şekilde tahta üzerindeki Ete eklenerek, hepsi karıştırılarak iyice kıyılır. Az tuz, kırmızı biber, karabiber ve arzuya göre 1-2 diş sarımsak da eklenerek, en az 10-15 dakika boyunca, Et özleşene kadar, çok iyi bir şekilde yoğrulur. Üzeri örtülüp buzdolabına alınır ve bir gece dinlendirilir. Beklemeye vaktiniz yoksa en az 1 saat dinlendirilir.

Adım 2

Dinlendirilen Et tekrar iyice yoğrulduktan sonra, yumruk büyüklüğünde porsiyonlar halinde alınır. Et, (el hafif ıslatılıp) seri bir şekilde sıvazlanarak yassı şişlere dizilir. Bu şekilde şişlere saplanan Et, sıvazlanıp bastırılarak düzgün bir şekilde şişlere yayılır. Ne çok ince ne de çok kalın olmalıdır. Servis saatine yakın zaman kadar tekrar dinlendirilen şişler, ızgaranın veya mangalın üzerine atılarak pişirilir.

Adım 3

Adana kebap, yanında şalgam suyu, pişmiş soğan salatası, sumaklı salata, acılı ezme, ayran, haydari, bol yeşillik, mevsim salatası, lavaş vs. gibi garnitürler ile sıcak olarak servise sunulur.

0 Yorum

38 1 0